האתר של דאו
facebook_77
רוצים לקבל הנחות והמלצות לטיולים? הצטרפו לפייסבוק שלי ותשארו מעודכנים. לחצו כאן!

סיפורים וחוויות

פרח הלוטוס - סמל הבודהיזם

בתמונה: ניצני לוטוס לפולחן

הלוטוס הוא אחד הפרחים העתיקים ביותר בעולם. אורך החיים שלו הוא יוצא דופן: בשנת 1951 ביפן, נמצאו זרעים מלפני יותר מ- 2,000 שנה. כאשר זרעו אותם הם החלו לצמוח!

הוא מוכר עוד מתרבויות עתיקות, הודו ומצריים, לצורכי פולחן.

לכל גבעול של פרח הלוטוס יש ארבעה חלקים עיקריים: פרח, עלה, שורש וזרעים. פרחי הלוטוס פורחים בצבעים לבן, ורוד, אדום ולפעמים בצהוב. עלי הלוטוס הם גדולים ועגולים כאוזני הפיל. שורשי הלוטוס גדלים בקבוצות והם נפלאים כפרי או כירק. זירעוני הלוטוס גדלים בזוגות. כל החלקים של לוטוס הם אכילים. את הזרעים הבשלים אפשר לאכול טריים או מבושלים, יש להם טעם כמו ערמונים. בשורשי הלוטוס יש פקעות עמילניים ויש להם טעם של בטטה.
בגלל תכונותיו המיוחדים של הלוטוס הוא שזור בבודהיזם. בשפת סנסקריט הלוטוס נקרא פאדמה.

פרחיו יפיפיים, ריחניים ואכילים. הם גדלים מתוך מים רדודים, בוץ ורפש ולמרות זאת נשארים טהורים ובלתי מזוהמים. לוטוס לבן מייצג מצב של שלמות רוחנית ותודעה נקייה. לוטוס וורוד, הוא הלוטוס הנעלה אשר בדרך כלל שמור עבור האל בעל הדרגה הגבוהה.

מאפיין נוסף סמלי של פרח הלוטוס הוא שאת גבעול הצמח קל לכופף אבל קשה מאוד לשבור בגלל הסיבים הרבים והחזקים. משוררים מרבים לתאר יחסים בין שני נאהבים או חברים בתוך המשפחה כמו הלוטוס, קרובים לשבירה. אך לא משנה כמה רחוק הם יכולים לחיות אחד מהשני, שום דבר לא יכול באמת להפריד אותם בלב.
פרח לוטוס אחד הוא עולם שלם ובבודהיזם הוא מסמל נאמנות, מייצג טוהר, יופי, חיי נצח, חכמה וכוח אלוהי והתקדמות של הפרט מן הנמוך ביותר למצב הגבוה ביותר של התודעה.

הבודהיזם מדגיש את השחרור מענייני העולם, כפי שהלוטוס פורח בביצה שהיא מקום נתעב, אך השורש והפרח מתמזגים לתוך אחד, שבו אין הפרדה בין זיהום וטוהר.

"The root and flower merge into one, in which there is no distinction between pollution and purity."
כמו כן, מוזכרות דמויות רבות בדתות הללו, שנולדו מתוך פרח הלוטוס. בתרבויות אלו נהוג היה לפזר פרחי לוטוס על מצבות ובזמן טקסי כבוד לנשמות המתים. ביצירות אמנות, "ברהמה" האל בעל ארבעה הראשים המופנים לארבע רוחות השמים וארבע ידיים, מוצג יושב על פרח לוטוס.

בפואמות הרבות מוזכרים פרחי הלוטוס כדי לעורר אנשים להמשיך דרך הקשיים, כדי להראות את החלק הכי טוב שלהם לעולם החיצון, לא משנה כמה רע יהיה. זה כמו להביא את יופי האור לתוך החושך במים העכורים שבתחתית הבריכה.

לב הקיום הוא כמו פרח לוטוס סגור: כאשר מעלות וסגולות הבודהה מתפתחות בו, הפרח פורח. זו הסיבה מדוע בודהה מתואר יושב על פרח לוטוס.


לפי דברי הבודהה האדם משול ל 4 שלבים בהתפתחות הלוטוס:

הראשון זה הגדל בתוך הבוץ וראשו טמון שם.

השני זה הגדל בבוץ וכמעט נוגע בפני המים אך עדיין תקוע שם.

השלישי פורח.

הרביעי משול למי שמתפתח לבד.


ובאיזה שלב אתם נמצאים?


^ חזרה למעלה

בניית אתרים  Compuall פתרונות מחשוב מתקדמים