האתר של דאו
facebook_77
רוצים לקבל הנחות והמלצות לטיולים? הצטרפו לפייסבוק שלי ותשארו מעודכנים. לחצו כאן!

סיפורים וחוויות

האריה המכונף

סמלה של ונציה הוא אריה מכונף עם פניו של מרקו הקדוש, הסופר האוונגלי. מתחת לראש האריה מופיע תבליט ספר ועליו, בשני טורים, מופיעות המילים: PAX TIBI MARCE EVANGELISTA MEUS ופירושן: שלום עליך מרקוס, האוונגליסט שלי. זהו סמל עוצמתי מבחינה דתית של המעצמה הימית ונציה החזקה של אותם ימים. הם הפכו את מרקוס המטיף לפטרון העיר ואדם קדוש ב ב828 לספירה.
האגדה המקומית מספרת על שני סוחרים וונציאניים שהפליגו לאלכסנדריה במאה ה 9, ומשם הם גנבו את שרידי גופתו של מרכוס הקדוש כדי להביא אותם לוונציה. זה היה מקובל באותה תקופה שלכל עיר יהיה קדוש נוצרי משל עצמה. הם הגניבו את הגופה בסל גודל מתחת לבשר חזיר. הם סברו כי המוסלמים שאסורים בחזיר, לא יחפשו בכליהם. בחזית כנסיית סן מרקו יש פסיפס המתאר את האפיזודה הזו. בדרך לוונציה תפסה אותם סערה איומה והם נזכרו שיש עמם קדוש בספינה והחליטו להתפלל אל הקדוש וביקשו על חייהם. ולפתע נפתחו השנים ויצאה בת קול ואמרה: "השלום עליך מרכוס שליחי".
הצי הוונציאני הצבאי החזק בתחילת המאה ה-13 כבש חלקים מקונסטנטינופול, הם כבשו את כל הנמלים המסחריים באזור של יוגוסלביה, ביוון, איי הפלפונס, קפריסין, כרתים וגם עכו. עד המאה ה-15 הם כובשים גם שטחים נרחבים בפנים הארץ. במאה ה-15 וונציה היא כבר מעצמה, ובכל מקומות השליטה הם התביעו את חותמם בסמלו של מקרוס הקדוש ואריה מכונף. לאחר נפילתה של הרפובליקה הוונציאנית, בעקבות פלישתו של נפוליאון במאה ה18 למעלה מ -1,000 אריות הוסרו ברחבי העיר בניסיון לדכא את הגאווה הונציאנית.
פדובה, כיכר סניורי, ארמון המלוכה.
הסמל הופיע לראשונה בשנת 1177 (המאה ה-12) ומאז מופיע בוואריינטים רבים על סמליה ודגליה של ונציה. מקורו של האריה בספר יחזקאל, ככתוב לגבי ארבעת אופני המרכבה הנושאת את כסא הכבוד:" ...והשלישי פני אריה.." מכאן התגלגל התאור אל הברית החדשה. על פי האגדה, הסמל נגנב מקברו של מרקוס באלכסנדרייה, מצרים.
ורונה, כיכר סניורי, בית המשפט. כאמור, תיאור האריה המכונף מופיע ב"חזון יוחנן" בברית החדשה (7,4):
"6 ...וּבְתוֹךְ הַכִּסֵּא וְסָבִיב לַכִּסֵּא אַרְבַּע חַיּוֹת מְלֵאוֹת עֵינַיִם מִלִּפְנֵיהֶם וּמֵאֲחֹרֵיהֶם׃ 7 וּדְמוּת הַחַיָּה הָרִאשׁוֹנָה כְּאַרְיֵה וְהַחַיָּה הַשֵּׁנִית כְּשׁוֹר וּפְנֵי הַחַיָּה הַשְּׁלִישִׁית כִּפְנֵי אָדָם וּדְמוּת הַחַיָּה הָרְבִיעִית כְּנֶשֶׁר מְעוֹפֵף׃ 8 וְאַרְבַּע הַחַיּוֹת שֵׁשׁ כְּנָפַיִם שֵׁשׁ כְּנָפַיִם לְאֶחָת.."
ונציה קרן רחוב כיום בנק.
מרוסטיקה, במרכז העיר עומד האריה המכונף.
ירושלים, בניין ג'נרלי - בנין שנמצא ברחוב יפו פינת רחוב שלומציון המלכה. סימן ההיכר של הבניין הוא האריה המכונף, המפוסל ממספר גושי אבן, שניצב על גגו. האריה הוא סמלו של מרקוס הקדוש, פטרונה של העיר ונציה. הבניין, שסגנונו משלב אלמנטים קלסיים עם עקרונות הסגנון הבין לאומי, נבנה בשנים ‏1934‎-1935 כמשכנה של חברת הביטוח הוונציאנית "איסקורציונה ג'נרלי" (ביטוח כללי). מתחת לפסל ישנה כיתובית, בספרות רומיות MDCCCXXXI - 1831.


^ חזרה למעלה

בניית אתרים  Compuall פתרונות מחשוב מתקדמים