האתר של דאו
facebook_77
רוצים לקבל הנחות והמלצות לטיולים? הצטרפו לפייסבוק שלי ותשארו מעודכנים. לחצו כאן!

מצגות טיולים

ברצלונה, קוסטה בראווה

ברצלונה העיר השניה בגודלה בספרד בירת חבל קטלוניה, היא שוכנת לחופי הים התיכון, כ 160 ק"מ דרומית לרכס הרי הפירנאים, השפות המדוברות הן קטלאנית (Catalan). וספרדית. מתגוררים בה כ-2 מיליון תושבים רובם קטלוניים ועוד כ 3 וחצי מיליון תושבים בערי הלווין.
המתיישבים הראשונים בשטחה של קטלוניה היו יוונים ותושבי קרתגו לכן העיר זכתה לשם "ברקינו" במאה ה 3 לפנה"ס, הם שלטו בנמלים והשתלבו בתרבות האיבּרית הקדומה, אח"כ באו הרומאים והתיישבו, תרומתם היתה סלילת דרכים מרשימה כפי שעשו בכל מקום בו התיישבן, אין זה סוד שהקטלאנים לא רואים עצמם כחלק מהעם הספרדי או דרום ספרד, ושנים רבות הם לחמו למען התנתקות ולהפוך למדינה עצמאית.
במאה ה 20 השיגה קטלוניה שוב את עצמאות ובמיוחד לאחר מותו של פראנקו, ובירתה ברצלונה, במהלך השנים 2005 ו 2004 התקיימו חרמות הדדיים בין הלאומנים הקטלנים והציבור הספרדי. אלו ניסו לסכל את מועמדות העיר מדריד למשחקים האולימפים ב-2012 והספרדים הגיבו בהחרמת השמפניה הקטלאנית, הקאווה.
בתחילת 2006 הגיעה הממשלה הספרדית להסדר עם קטלוניה כי הם יוכרו כ"אומה" שתמשיך להיכלל בספרד.
זו עיר נמל בצפון מזרח ספרד, לחופו של הים התיכון ; בירת חבל קטלוניה והעיר השנייה בגודלה במדינה, לפי הסקרים: כ- 51% מהקטלונים תומכים בהתנתקות מספרד מיליון איש, כחמישית מאוכלוסיית קטלוניה ? השתתפו לפני כשבועיים (ספט' 2012)במפגן העצמאות הגדול ביותר, שהתקיים מעולם בברצלונה. ועל רקע המשבר הכלכלי החריף הפוקד את ספרד, רק 19% מתנגדים לעצמאות, חברי מפלגת "סולידריות קטלונית למען עצמאות" הם ידידי ישראל,הרואים בנו מודל דמוקרטי לשמירה על השרדות העם היהודי בארץ ישראל,
שוכנת לחופי הים התיכון, 160 ק"מ דרומית לרכס הרי הפירנאים, השפות המדוברות הן קטלאנית (Catalan). וספרדית.
נהר היוברגאט llobregat. הדלתא שלו נמצאת מדרום לברצלונה ומשתרעת על 100 קמ"ר. למרות קרבתו הקרובה מאוד לעיר, הוא מהווה את אחד מאזורי הטבע החשובים ביותר של האזור. מקווי המים בעלי חשיבות הבינלאומית לחיות בר ויוצרים קרקע חורף יקרה למינים רבים של ציפור נודדים.
רובע אישמפלה – ה"הרחבה", כולל 100 בלוקים כל בית פינתי חתוך אלכסונית ליצירת מעבר נוח בין הבתים, במרכז הסגרדה פמיליה,אפשר לראות סגנונות בניה מהמאה ה 19 וה 20 שיש "מודרניסטה" בהם שילוב של בניה מודרנית עם אדריכלות גותית ומאפיינים מקומיים קטלוניים, זו תק' של התפרצות בניה של תעשיינים אנשי עסקים עשירים שהתחרו ביניהם על המבנים המיוחדים והיקרים, מי שהטביע חותמו פה הוא אנטוני גאודי ולואיש דומנש שבנה את בית החולים סנט פאו המודרני.
ברצלונה- מבט מהר היהודים - בדרום העיר מתנשאת גבעת מונז'ואיק (מקטלנית "הר היהודים") לגובה של כמעט 200 מ', עיר הנמל המרכזית של ספרד ונמלה הימי הוא מן הגדולים והעמוסים באירופה. כלכלתה של ברצלונה מבוססת בעיקר על תעשייה (העיר מהווה את מרכז התעשייה השני בגודלו בספרד לאחר מדריד הבירה) ועל תיירות (15% מכוח האדם המועסק). מסביב לעיר שטחי חקלאות גדולים.
פעם הכל היה אחרת.הנמל הישן port vel היה בימי הביניים בסיס יציאה לצלבנים ולעולי רגל בדרכם לא"י, בו היו עוגנות אוניות מלחמה של הצי הספרדי ולצידם ספינות מסחר. אך כבר לא כי הנמל הורחב צפונה ומשמש את אוניות המשא לפריקה וטעינת סחורות.
האצטדיון אולימפי- על גבעת המונג'ואיק, נבנה במקור בשנת 1929 לתערוכה בינלאומית - אקספו, בעיר ברצלונה, והיה אמור לארח את אולימפיאדת 1936 אך זו הועתקה לגרמניה הנאצית, הוא שופץ בשנת 1989 כדי להיות האצטדיון הגדול לאולימפיאדה של 1992. האצטדיון בעל קיבולת של 55,926 מקומות ישיבה (67,007 במהלך 1992 האולימפיאדה), משנות התשעים ועד היום האיצטדיון מאכלס קונצרטים גדולים כמו- מייקל ג'קסון ועד ברוס ספרינגסטין.
מגדל התקשורת - ההישגים של הנבחרת הישראלית בברצלונה ב-1992 היו אדירים, יעל ארד השיגה מדליית כסף בג'ודו ואורן סמדג'ה זכה במדליה גם הוא. זה פתח צוהר לזכיות רבות בהמשך על ידי נציגים ישראלים.
מתקן הדלקת הלפיד במשך ימי המשחקים יודעי דבר מספרים שהלפיד היה אמור להדלק ע"י חץ בוער שנורה מקשת באיצטדיון, אך החץ פוספס והלפיד הודלק מלמטה,
"פואבלו אספניול" - דגם כפר הממוקם על "הר היהודים" (מונט ג'ואיק) כולל שלל סגנונות בנייה ספרדיים, הוקם ב- 1929 ,יש בו תצוגה של סגנונות בנייה ספרדית. במקום יש כיכרות, מסעדות, בתי קפה, מזכרות, בערבים נפתחים שם מועדונים, בארים כשברקע מנגנת תזמורת למטיילים.
הפארק הוא למעשה מוזיאון פתוח שנבנה לקראת התערוכה העולמית בשנת 1929, הוא מורכב ממבנים המהווים חיקויים מדויקים של בתים המאפיינים אזורים שונים, יהודים חיו בברצלונה כבר בסוף אלף הראשון לספירה, עדות לכך ניתנת בגבעה שבדרום העיר הנושאת את השם "מונז'ואיק", בית הקברות היהודי במקום הקנה לה את שמה, בכניסה לאתר, ניתן לראות את מגדלי חומת העיר Avila, שנבנו מחדש.
מבט מהר היהודים, גבעת מונז'ואיק בגובה של כמעט 200 מ', על הנמל המרכזי מהגדולים והעמוסים באירופה. כלכלתה של ברצלונה מבוססת בעיקר על תעשייה (העיר מהווה את מרכז התעשייה השני בגודלו בספרד לאחר מדריד הבירה) ועל תיירות (15% מכוח האדם המועסק).הנמל ואל כיום עבר פיתוח מואץ, הוא מקום עגינה לספינות טיולים, יש בו אקווריום מרהיב, מרכז קניות מודרני,פאבים ומסעדות.
מונז'ואיק - פיסול, ריקוד הסרדנה בתוספת מפולפלת.
ככר אספניה - היא ככר גדולה שנמצאת לרגלי גבעת מונז'ואיק. בעבר היא שימשה ככר ההוצאות להורג, של העיר, עד אשר בשנת 1715 הועבר הגרדום לשטח הסיטאדלה.
מנין כל היופי מסביב לכיכר אספניה? מהתערוכה העולמית של ברצלונה (בקטלנית: Exposici?n Internacional de Barcelona) היתה השנייה שהתקיימה בברצלונה (הראשונה התקיימה ב-1888). התערוכה התקיימה על פני שטח של 1,180 דונם באזור זה, נושאי התערוכה היו תעשייה, אמנות וספורט. היא נפתחה בטקס חגיגי בהשתתפות 200,000 צופים במעמד פטרון התערוכה אלפונסו השלושה עשר, מלך ספרד וראש ממשלתה, מיגל פרימו דה ריברה.
בתערוכה, שנערכה בין ה-20 במאי 1929 ל-15 בינואר 1930, הציגו עשרים אומות אירופאיות ביתנים לאומים-ממלכתיים (בהן גרמניה, בריטניה, בלגיה, דנמרק, צרפת, הונגריה, איטליה, נורבגיה, רומניה ושווייץ) וכן גורמים פרטיים מארצות הברית ויפן. במקביל התקיימה בסביליה התערוכה האיבראו-אמריקאית בה הציגו מדינות אמריקה הלטינית.

בין פלאסה ד'אספניה להר המונז'ואיק נסללה "שדרת האמריקות" 1929 - כיום שדרת אבנידה ריינה מריה כריסטינה שבקצהה הוקמה המזרקה המרשימה והמוארת "מזרקת הקסם של מונז'ואיק". לאורך השדרה הוקמו ארמונות שהציגו את התעשייה והמדע של ספרד בכלל וקטלוניה בפרט: ארמון התקשורת והתחבורה, ארמון המתכת, החשמל והמכניקה וכדומה. במורדות ההר הוקם ה"פואבלו אספניול" שהציג דוגמאות מבנים כפריים מרחבי ספרד. במעלה ההר הוקם ארמון התערוכות המרכזי, הארמון הלאומי (פלאו נסיונל, Palau Nacional)
הארנה בכיכר אספניה - נבנה בשנת 1900 כדי לשמש כזירת מלחמות השוורים של העיר.עניין מלחמות השוורים לא הכה שורשים חזקים מאד בקטאלוניה, והבניין נותר חסר שימוש במשך שנים ארוכות. כיום הוא הפך למרכז קניות ופעילות ספורט.
האיזור שמאחורי הזירה היה בעבר שטח של בית המטבחיים העירוני, אליו היו מובילים את הפרים שנשחטו לאחר מלחמת השוורים. בשנת 1980 הוסב שטח בית המטבחיים להיות פארק על שם חואן מירו. האמן, יליד העיר, הותיר שם את חותמו בצורת פסל צבעוני ענק [22 מ' גובהו] שנקרא 'האשה והציפור'. התוכנית המקורית היתה ליצור בשטח הזה מעין 'יער' של פסלים מן הסוג הזה, אך מותו של חואן מירו בשנת 1983 עצר את התוכניות.
הארנה בלילה.
למורדות המונז'ואיק ממוקמת ככר אספניה, ולצידה שוכנים הארמון הלאומי, פלאו נסיונאל palau nacional
נבנה 1929 ושופץ 1992 לקראת המשחקים האולימפיים, כיום משמש מרכז תערוכות חשובות ושמירה על האומנות הקטלונית.
מזרקת הקסם - ממוקמת לרגלי הפלאו נסיונל וגבעת מונז'ואיק וקרוב לפלאסה דה אספניה. המזרקה, כמו רוב המבנים המקיפים אותה, נבנתה לכבוד התערוכה העולמית של ברצלונה 1929 ,היא תוכננה על ידי קרלס בויגאס, הוא הגיש את תכנונו למזרקה שנה לפני התערוכה העולמית, כאשר רבים חשבו שהתוכנית שאפתנית מדי ועם זמן מועט מדי לביצועה.
בהקמת פרויקט המזרקה עבדו מעל ל-3,000 פועלים. המופע הראשון של המזרקה נערך יום לפני פתיחת התערוכה.
במהלך מלחמת האזרחים בספרד המזרקה נפגעה קשות ורק בשנת 1955 שוקמה בפיקוחו של בויגאס. בשנות השמונים נוספה מוזיקה יחד עם מופעי האור, והמזרקה יחד עם הפלאו נסיונל שוחזרו במלואם לקראת אולימפיאדת הקיץ שנערכה ב-1992 במונז'ואיק. ההופעות כוללות מוזיקה מסרטים, מוזיקה קלאסית ומודרנית כמו: הסנדק, שר הטבעות, גלדיאטור וכן את השיר ברצלונה של הזמר פרדי מרקורי.
רחובות מודרניים עמוסיי מותגים המובילים לרובע הגותי.
בכיכר סאו הסואנת ניצבת קתדרלה מהמאה ה 13 ע"ש אולליה הקדושה, הקתדרלה מרשימה, פאר היצירה של הסגנון גותי-קטלנישל ימי הביינים, וכוללת אולם תווך גדול מוקף ב28 קפלות. כאן קבורים רבים משליטי ברצלונה בני אותה תקופה, גם ארון קבורתה של סנטה אולליה, נמצא בקריפטה של הקתדרלה.
היא היתה נערה בת 13 כשהמירה את דתה לנצרות בשנת 331ועל כך נענשה והוצאה להורג.
בסופי שבוע רחבת המקום הומה במופעים ובמיוחד רקוד ה"סרדנה" שהוא רקד איטי, משתף את כולם ומביע לכידות
מסביב לחצר הקתדרלה מסתובבים 13 אווזים לבנים כמניין שנותיה של אולליה ולבנים על שום נשמתה הטהורה, אווזים אולי, כי בימי הביניים היו הם חיות שמירה בגלל צווחותיהם, וישנה גם מזרקה קטנה לכבודו של הקדוש ופטרון העיר ג'ורדני.(ג'ורג')
כניסה לרובע הגותי מהמאה ה 11 לספירה,בימי הביינים היה פה שער שסגר ופתח את הרובע.
בית הכנסת נמצא בלב ליבה של העיר העתיקה בברצלונה, סמוך לרחוב CALL, ששמו נובע מהמילה העברית קהל. קשה לומר מאיזו תקופה בדיוק קיימת קהילה יהודית בברצלונה, אך עובדות כתובות וברורות מראות על הימצאותה של קהילה מתפקדת כבר מהמאה ה-13.
כניסה לבית הכנסת - חיי היומיום של הרובע היהודי נגדעו באחת ב-5 באוגוסט 1391, היום שבו אירעו פרעות ביהודי העיר והם נאלצו לברוח ולהשאיר את כל נכסיהם בבעלות המלוכה. זה גם מה שעלה בגורלם של חמשת בתי-הכנסת - הגדול, וארבעה בתי-כנסת נוספים שהיו ברובע. מכולם כמעט ולא נשאר זכר. המבנים התגלגלו מבעלות אחת לשנייה ואיבדו עם השנים את זהותם.
בשנת 1987 היסטוריון ספרדי בשם ג'אומה רייארה סאנס, כתב מחקר בשם 'קטלוניה והיהודים'. בו הוא הציג טיעונים ברורים, כולל צילומים, על היותו של אחד מהמבנים ברובע הגותי, בשכונה היהודית העתיקה, בית הכנסת הגדול שהיה בעיר. יהןדי ספרדי בשם yofe יפה, תושב ברצלונה, קנה בכספו את המבנה שהיה בעבר בית הכנסת הגדול בעיר ומנע את הפיכתו לפאב או לחנות רהיטים.
בשנת 1391, כאמור, הותקף הרובע היהודי ועבר פוגרום קשה. רוב היהודים נאלצו לברוח או להתנצר וכל נכסיהם עברו לבעלות המלך. באותה תקופה שילמו היהודים מיסים לבית המלוכה, והמלך, שלא רצה להפסיק לגבות מיסים, מכר את המקום לקולון, מעשירי הסוחרים בברצלונה, שהמשיך להעביר מיסים מהתושבים למלך. כל זה מתועד במסמכים. בחפירה הארכיאולוגית במקום התגלו שרידים מהתקופה הרומית, מה שמראה, לטענת יפה, כי ברצלונה נולדה עם בית כנסת. הוכחות מוצקות יותר התגלו בארכיב הנוטריון של העיר ברצלונה והן מראות בבירור את היותו של המבנה בית הכנסת הגדול עוד במאה ה-13.
ספר תורה שניצל מהפוגרום.
כיכר סנט ג'ומה (placa de sant jaume) היא המרכז השלטוני של חבל קטלוניה והמרכז של הרובע הגותי. בעבר היא הייתה המרכז בו נפגשו הרחובות הראשים של הרובע עוד בימי הרומאים וניתן לראות בה את השרידים של הקארדו והדקומנוס מימי היישוב הרומי בעיר, ארמון החנרליטט מכיל בתוכו את בנין הממשל של קטלוניה.3 דגלים מתנוססים מעל - דגל ספרד, קטלוניה וברצלונה,
כמו כן פסלו של ג'ורדי הלוחם בדרקון הוא מגן קטלוניה,
בנין העיריה - מול בנין הפרלמנט, עליו מתנוססים 2 דגלים,ספרד וברצלונה,מבנה מהמאה ה14 ובו נמצא האולם המפורסם "אולם המאה" על שום שכיהנו בו מאה חברי מועצת העיר, אצילים ואנשי כמורה בלבד.
רובע ברצלונטה (ברצלונה הקטנה) שוכן על לשון יבשה בצורת משולש שפולשת לים. במשך תקופה ארוכה היתה ברצלונטה שכונת עוני בה גרו דייגים ופועלי נמל. במאה ה- 18 החליטו פרנסי העיר "לנקות" את השטח מהבתים הדלים שבו ולהקים רובע חדש ומסודר, שיאוכלס בתושביו הקודמים. במסגרת הנסיון, שנחשב נועז בזמנו, תוכננו שורות בתים נמוכים יחסית ברחובות הנמתחים בשתי וערב מדרום לצפון, כדי לאפשר מעבר לרוח מהים. התכנון המקורי ניכר גם היום, אם כי קומות שנוספו לבתים חסמו מעט את האוויר והאור.

היום : כיכר קטלוניה היא אזור מפוסל הכולל מזרקה ושני פסלים יפים במיוחד, "הרועה המנגן בחליל" של פסל בשם גארגאלו ו"האלוהות" של ג'וזף קלארה. גודלה של הכיכר, יופיה והעובדה שהיא נקודת מפגש של האזור העתיק של ברצלונה עם העיר החדשה ורובע ההרחבה (האישמפלה), והיותה צומת חשובה של הרחובות פאסז' דה גארסיה ((pasige de garcia, שדרות הראמבלס, והראמבלס דה קטלוניה - כל אלה הופכים אותה להיות נקודת ציון חשובה לאוטובוסים, קווי מטרו וסיורי תיירות רבים.
בנוסף, בכיכר קטלוניה תוכלו לעלות על אחד מעשרות האוטובוסים לתיירים המבצעים סיורים בעיר,ולצאת קצת לקניות בבית הכלבו הענק אל קורטה אנגלס corte engles
כיכר קטלוניה - הייתה ראשיתה של היציאה מהחומות של ברצלונה. עד למאה ה-19 היא הייתה אזור שולט לא מיושב בפאתי העיר, ורק במאה ה-19 אישר הממשל המרכזי במדריד את בניית הכיכר אחרי לחץ פנימי של המעמד הבינוני הברצלונאי והלאומנים הקטלוניים. במהלך השנים הייתה הכיכר מקום מפגש לשליטים (לואיס קומפאניס, המנהיג הדמוקרטי של ברצלונה נהג לנאום בכיכר זו) ולהפגנות (לדוגמה, מחאת האוהלים האחרונה פגשה את ברצלונה בכיכר זו.
שוק לה בוקריה- משחטת בקר שהיתה פה מימי הביינים.
כיום הוא שוק מזון גדול ומטופח בברצלונה, בשדרות הרמבלאס, נחשב כאחד משוקי האוכל הטובים בעולם בשנת 2010 נבחרכשוק הטוב ביותר באירופה,השוק מתמחה במוצרי מזון טריים באיכות גבוהה, ומהווה אטרקציה תיירותית בשל צבעוניותו המרשימה וההיצע המגוון.קירות הדוכנים מחופים אריחי קרמיקה, משטחי התצוגה מנירוסטה בוהקת.
בדוכנים רבים המוצרים מוצגים מאחורי זכוכית. גם בדוכנים בהם הסחורה מוצגת ללא חציצה, כמו דוכני פירות וירקות רבים, אין הקונים בוחרים בעצמם את פריטי המזון אלא מבקשים מהמוכר והוא בוחר עבורם, שוקל ואורז.
דוכני הפירות מציעים לרוב למכירה גם כוסות של מיצי פרי שהוכנו במקום, ומוצגות על גבי קרח. כמו כן מוצעים פירות קלופים ופרוסים, חלקם בעיצובים מיוחדים, הנמכרים לאכילה מיידית, בליווי מזלג חד-פעמי.
דוכני הבשר מציגים בשר חתוך לנתחים ומוכן לטיפול לבקשת הלקוח. בדוכני הדגים ופירות הים ניתן לרכוש חלק מהמוצרים כשהם עדיין חיים. דוכני הנקניקים ודוכני הגבינות מגוונים מאוד, ובדוכני מאפה נמכרים לחם ומאפים הנאפים במקום. דוכנים אחרים מתמחים בממתקים, בפירות יבשים, בתבלינים ובבקבוקי משקה, אף הם בגיוון עצום ובעיצוב מושקע.
את השוק מנהלת עמותה מסודרת הדואגת לסדר וארגון שבו בנוסף היא מקיימת בו סיורים, הדרכות וסדנאות בישול קאטלוניות למבוגרים ולצעירים.
שדרת הרמבלה - היא שדרה מרכזית בברצלונה המהווה את אחד מיעדי התיירות העיקריים שלה. אורכה כ-1.2 ק"מ המעוטרים בעצים והיא נמשכת בין הרובע הגותי לשכונת אל ראבל, ומחברת בין אנדרטת קולומבוס אשר על יד הים לכיכר קטלוניה.
השדרה היא מקום שוקק חיים לאורך כל היום וניתן למצוא בה בתי קפה, מופעי רחוב, קוסמים, משחקי מזל, דוכני פרחים, עציצים, קיני צפורים, בעלי חיים ועוד, לכל אורכה.
פסל קולומבוס בקצה שדרת הרמבלס - פריחתה של ברצלונה לאחר האיחוד עם ממלכת אראגון, בעקבות נישואי רוזן ברצלונה עם בתו של מלך אראגון, הביא את ברצלונה למעמד של בירת הממלכה המאוחדת. בתקופה זו הפכה קטלוניה למעצמה בקנה מידה עולמי,בתקופה זו יוצאת משלחתו של קולמבוס שמגלה את יבשת אמריקה. קולומבוס חוזר לבשר על גילוי היבשת למלכה איזבל בברצלונה, האירוע מונצח באנדרטה לכבודו של קולומבוס, גובהו של העמוד כ 50 מ' עשוי ברונזה הוא הוקם לכבוד התערוכה בעיר בשנת 1888 כשקולומבוס מצביע אל עבר הים הפתוח.
רוי ליטנשטיין – צייר, פסל, אמן גרפי (1923 - 1997)
יהודי - אמריקאי,שפיסל את "הראש" בברצלונה מול הים בצבעוניות פופית בשנת 1991 וביטא את הערצתו ל 3 דמויות חשובות באומנות הספרדית, זהו פסל בעל 3 צדודים – פיקאסו, דאלי ומירו. הפסל עומד במרכז העיר ברצלונה מול הים.
בשנת 1997 הוצב בגן דניאל במתחם עיריית ירושליים, פסלו של האמן 'ראש מודרני' הפסל, שגובהו כ-10מטרים, עשוי?נירוסטה ואלומיניום?ומציג ראש ובלורית.
מול נמל אולימפיקו עומד באמצע השדרה פסל עשוי מתכת עם דוקרן בעיין, סמל למאבק פינוי התושבים הצוענים מהאזור שהיום נחשב יוקרתי.
חוף אולימפיקו.
הקזינו נמצא בחוף אולימפיקו, מציע אפשרויות בילוי מגוונות, מעבר למשחקי ההימורים האופייניים: מסעדות, הצגות, מוזיקה חיה, ברים ומועדון לילה. מהשעה 15:00 והלאה הקהל מוזמן לקחת חלק בטורנירים יומיים מגוונים. בכניסה לקזינו יש להציג דרכון ולהרשם. כנהוג בבתי קזינו שונים בעולם יש להקפיד על לבוש הולם
טורה אגבר -Torre Agbar" מגדל אגבר, הוא גורד שחקים במרכזה של ברצלונה, המאכלס ברובו משרדים וחניונים, שמו של המגדל נגזר מראשי התיבות של חברת המים המקומית Aguas de Barcelona הוא ניצב בכיכר פלאסה דה לס גלוריאס קטלאנס, גובהו כ- 144.4 מטר ובו 34 קומות וכן 4 קומות תת-קרקעיות. עם סיום בנייתו הוא היה לבניין השלישי בגובהו בעיר. המבנה נחנך באופן רשמי על ידי מלך ספרד ביום 9 בספטמב 2005.
משרד האדריכלים הצרפתי של ג'אן נובל סיפר שההשראה לצורת המבנה באה מ"הסגרדה פמיליה" והרי המונסראט, הסיומת מצביעה על משהו פאלי.


^ חזרה למעלה

בניית אתרים  Compuall פתרונות מחשוב מתקדמים