האתר של דאו
facebook_77
רוצים לקבל הנחות והמלצות לטיולים? הצטרפו לפייסבוק שלי ותשארו מעודכנים. לחצו כאן!

מצגות טיולים

בוקרשט

רומניה ממוקמת בדרום מזרח אירופה, משתרעת על שטח של כ- 238 קמ"ר וגובלת במזרח בים השחור, בדרום בבולגריה וסרביה, כאשר נהר הדנובה משמש כגבול טבעי, במערב בהונגריה ובצפון באוקראינה ומולדובה, מספר תושביה כ 22 מיליון. בשנת 2007 הצטרפה רומניה כחברה באיחוד האירופי, לכן היא מהווה פוטנציאל להשקעות של חברות ישראליות , מיקומה הגיאוגרפי באירופה ומרחקה הקצר יחסית למדינת ישראל זרזו את הקשרים הכלכלים בין ישראל ורומניה. נציגי חברות ישראליות, כגון בריזקום, קומברס, RAD, תדיראן, מכתשים-המייצאות ישירות מישראל וכן כאלו המשלבות השקעה עם יצוא כגון : אלווריון, פריגת, עלית, גורי, אלביט, סולל בונה, אשטרום רויכמן ,ברן מליבו דורי, תנובה, ועוד.
בוקרשט בירת רומניה נמצאת בחבל מונטניה כיום ולאכיה על גדות נהר הדמבוביצה שהוא אחד מיובלי נהר הדנובה. בוקרשט היא עיר הבירה העשירית בגודלה, לפי מספר תושביה, בין ערי הבירה של ארצות איחוד אירופה. ב-1 ביולי 2007 בוקרשט רבתי מנתה 1.931.838 תושבים. שטחה - 228 קמ"ר. לפי מספר התושבים בגוש בוקרשט רבתי המורחב הכולל גם עיירות לוויין מסביבה.
שדה התעופה של בוקרשט ע"ש הנרי קאונדה Henri Coanda airport לפנים נקרא אוטופטני, ממוקם 10 ק"מ מהעיר.
בכניסה לעיר אנו רואים את שער הנצחון של בוקרשט נבנה בשלבים עפ"י דגם השער בפריז כאות לקשרים ההדוקים בין שתי המדינות,בתחילה היו אלו קשתות עץ מ 1878 זהו תאריך שציין את סיום שליטתה של האימפריה העותמנית על רומניה, ובשנים 1930- 1935 נבנה השער מבטון וגרניט. דיוקנם של המלך פרדיננד והמלכה מארי קשטו את השער כי הם ציינו את תחילת המלוכה,אך הם נהרסו בתקופת השלטון הקומוניסטי, ושוקמו בשנת 1992.
אוניברסיטת קרול ולפניה דמותו של המלך רכוב על סוס.בתקופה הקומוניסטית הוסר הפסל והונח במקומו פסלו של לנין.
זהו משכן הפילהרמונית בנין "אטנאו" ע"ש המלחין והכנר ג'ורג'ה אנסקו, Atheneu נבנה ב 1888 , בנין בסגנון נאו- קלאסי ונחשב לאחד המבנים היפים במדינה. בחזית בין העמודים מופיעות דמויות של גדולי האומה עוד מהתקופות ההיסטוריות ועד המאות האחרונות, האולם מרכזי מרשים ובו פרסקו ענקי המתאר את ההיסטוריה של העם הרומני.זה אולם הקונצרטים היוקרתי ביותר בבוקרשט שעוצב על ידי האדריכל הצרפתי אלברט Galleron. הכסף נתרם ע"י הדיפלומט קונסטנטין Exarcu והכסף להשלמת הבניין נאסף בעזרת ציבור, אנשים התבקשו "לתת לLeu Atheneum" ("Leu".
כיכר המהפכה - כשהתפשטו המהומות עד לבוקרשט, בעקבות המרד בעיר טימישוארה בימים ה 16 -17 בדצמבר 1989 שסילקו את ההנהגה הקומוניסטית המקומית, בעזרת התקשורת ותעשיית השמועות התפשטה אש המהפכה גם לבוקרשט הבירה. צ'אושסקו כינס אסיפה המונית ב-22 בדצמבר 1989 ברחבה לפני בניין הוועד המרכזי של המפלגה ומיד האסיפה הפכה למפגן מחאה.
מאות נורו למוות מידי יורים אלמונים בתוך אנדרלמוסיה שבה לא ידעו מיהו נגד מי. הדיקטטור צ'אושסקו ואשתו ברחו במסוק מארמונם ונעצרו זמן מה לאחר מכן, נשפטו במשפט מאולתר קצר והוצאו להורג. המהפכה סימנה את סופו של משטרו של הרודן.
בכיכר המהפכה מוצב גם פסלו של maniu Iuliu מאניו (8 ינואר 1873 - 5 פברואר, 1953) היה אחד מהפוליטיקאים המובילים ברומניה,שכיהן גם כראש ממשלת רומניה במהלך 3 כהונות בשנים 1928-1933. הוא היה יריב של השפעה רוסית ומסיבה זו הוא היה כלוא בשנת 1947, כאשר הקומוניסטים עלו לשלטון.הוא מת בשנת 1953 בכלא סיגט. הפסל ממוקם מול מטה המפלגה הקומוניסטית לשעבר שהוא כיום בית משרדי הממשלה.
ההמונים ברחובות בוקרשט, 1989 נגד צ'אושסקו.
בשנת 1981, צ'אושסקו החל תכנית צנע שנועדה לאפשר לרומנייה כדי לחסל כולו שלה החוב הלאומי (10 מליארד דולרים). על מנת להשיג זאת, מוצרי יסוד רבים, כוללים גז, חום ואוכל היו בקיצוב, אשר באופן דרסטי הקטינו את רמת חיים ברומניה ומוגברת תת תזונה. תמותת תינוקות השיעור גם גדל להיות הגבוהה ביותר באירופה.
אנדרטת הנופלים במהפכה של 1989.
ארמון הפרלמנט - בהמשך לאותן עבודות פירוק ובנייה שלאחר רעידת האדמה מ-1977, בשנות השמונים נהרסו לחלוטין רחובות רבים ואף רבעים שלמים על בתיהם המצועצעים, על האנדרטאות, המנזרים והכנסיות העתיקות, על מנת לפנות שטח למבנים הגרנדיוזיים של ה"צ'נטרול צ'יביק" ("המרכז האזרחי"). בלטה במיוחד גולת הכותרת - "בית העם" - שם אופמיסטי של הארמון עצום הממדים החדש של המשפחה הנשיאותית שנבנה לפי שיגיונותיה. בעיר נשארו בכל זאת עדיין כמה אזורים היסטוריים שלמים וללא פגע.
מבט מארמון הפרלמנט אל שדרות העצמאות,
צילום קבוצתי באולם הכנסים בארמון.
הבנק היחיד שהותר לו לעשות עסקים בתקופת קומוניזם. הבניין תוכנן בסגנון אקלקטי על ידי האדריכל הצרפתי פול Gottereau. בנייתו החלה בשנת 1894, לפנים עמד פה באתר מנזר מהמאה ה -16.
מוזאון ההסטוריה - ופסל של רומולוס ורמוס הזאבים המאפיינים את רומא, איטליה מפני שמוצאם של הרומנים מהשבטים הדאקים.
בוקרשט העתיקה, שלא נהרסה, כיום מדרחוב הומה מסעדות ומטיילים.
אחרי רעידת האדמה הקטסטרופלית מ-4 במרץ 1977. בערב אותו היום התמוטטו כליל מעל ל-30 בניינים גדולים של הבירה ונהרגו 1424 תושבים, ביניהם הרבה בני האליטה התרבותית של רומניה, שחקנים, זמרים. מבצע פינוי ההריסות הפך להזדמנות בידי השלטון להפטר מכמה מבתיה בעלי ערך היסטורי ואמנותי של העיר לטובת תכניות בנייה חדשות.
השואה ברומניה 1940 - 1945. זהו אתר הנצחה ליהודים שניספו בשואה, המקום נפתח לפני כשנתיים. ראש עיריית בוקרשט הודה שידם של הרומנים היה ברצח יהודים, כי האתר שייך לעירית בוקרשט.
בתוך האתר מתחת לכביש ישנם לוחות חומים עם שמותיהם של התורמים, התקרה עשויה דמוי מסילות עם קרני אור לעתיד של תקווה.
דוגמא של מצבה אחת מיני רבים שהובאו לכאן מאודסה לשימוש מקומי נתפסה ע"י הרומנים והונחו פה.
אבני המצבות שהיו אמורים להכנס למחזור של בניה.
בית כנסת אשכנזי בלב שכונת מגורים. פעם היו 70 בתי כנסת.
בית הכנסת הספרדי בהשפעה מורית, ביכ"נ קורל, מלפנים מוצבת חנוכיה עם 6 קנים לזכר 6 מליון יהודים שניספו בשואה.
ביהכ"נ עדיין בשיפוצים.
אתר נוסף לבקר בו - Academia Tehnica Militara האקדמיה הצבאית - בית ספר לקצינים על שם מלך רומניה קארול הראשון. בחזית הבניין ניצב פסל ותבליטים מרשימים משני צידי הפסל. הפסל מורכב משלוש דמויות, כשכל דמות מייצגת חיל אחד, חיל רגלים, חיל האויר וחיל הים.
התבליט על הקיר מציג את ההיסטוריה הצבאית של רומניה, מהתקופה הרומית עד שנת 1877. התבליט הימני מציג את ההיסטוריה הרומנית, ממלחמת העולם הראשונה עד לצבא העם הקומוניסטי.
פארק קרול הראשון הוא גן ציבורי גדול מאוד בבוקרשט, ברומניה. הגן נמצא ברובע הרביעי של בוקרשט על גבעת הפילארט. שטח הגן 360 דונם , טופח בשנים 1900 עד 1906 לקראת חנוכתו ב-1906 לכבוד 40 שנות שלטון של קרול הראשון, מלך רומניה. טיפוח הגן נעשה על פי תוכניותיו של אדריכל הנוף Eduard Redont. בחנוכת הפארק נפתחה בו תערוכה בה הוצגו הישגי רומניה במהלך 40 שנות שלטונו של קרול הראשון.
ברחבי הפארק יש אנדרטאות, פסלים, ואגם מלאכותי, ואנדרטת החייל האלמוני על כל טקסיו.


^ חזרה למעלה

בניית אתרים  Compuall פתרונות מחשוב מתקדמים