האתר של דאו
facebook_77
רוצים לקבל הנחות והמלצות לטיולים? הצטרפו לפייסבוק שלי ותשארו מעודכנים. לחצו כאן!

מצגות טיולים

ליסבון

ליסבון היא עיר בירתה של פורטוגל, שוכנת בחצי האי האיברי על האוקינוס האטלנטי והנהר טאחו, מרושתת במערכות של רכבות עליות ותחתיות אוטובוסים ונמל תעופה עמוס בעונת התיירות, מספר תושביה כולל עריי לוין 3 וחצי מיליון איש.
במאה ה 13 קבלה פורטוגל את גבולותיה הנוכחיים.(לא היתה אז אנגליה ולא בריטניה הגדולה וסקוטלנד ולא ספרד)
ליסבון שוכנת על נהר הטאחו המתחבר אל האוקיינוס האטלנטי.מסביבה ערי לווין סינטרה, קשקאיש, אשתוריל,
ושוכנת על 7 גבעות.
כיכר רוסיו בחלק העתיק של ליסבון עומדת אנדרטה לא בולטת במיוחד בכיתוב פורטוגזי בתוך מגן דוד,
וזה לשון הכתוב "1506 – 2006 ל זכר אלפי יהודים, קורבנות של אי-סובלנות וקנאות דתית, שנרצחו ונטבחו בהרג שהתחיל ביום 19 באפריל 1506 במקום הזה. 5766 – 5366 ל'מניין גדול'. " (כלומר, ה' שס"ו - ה' תשס"ו)."
במלאת 500 שנה לטבח יהודי ליסבון, בשנת 2006, החליטה מועצת העיר על הקמת אנדרטה לזכר הנספים. תכנון האנדרטה נמסר לארכיטקט ידוע, יהודי אזרח פורטוגל בשם Graca Bachmann. טכס הסרת הלוט מהאנדרטה היה בשנת 2008, בהשתתפות ראשי העיר, רב הקהילה והפטריארך הקתולי של ליסבון, וכן צאצאים של האנוסים ושל הרוגי האינקוויזיציה ב-250 השנים שלאחר האירוע.
כתבה שחיבר הרב הקונסרבטיבי Jules Harlow מארה"ב, שפורסמה בעיתון "The Jewish Week ". בתקופה המדוברת שלט בפורטוגל המלך מנואל. בשנת 1497 ביקש מנואל את ידה של בת מלך ספרד, והלה הציב כתנאי להסכמתו לנישואים, שיהודי פורטוגל יתנצרו או יגורשו. בתרגיל ערמומי כינסו את יהודי ליסבון בכיכר העיר (כיכר רוסיו כיום), כמרים מהמנזר הדומיניקאני בכיכר התיזו עליהם "מים קדושים" ונאמר להם שמעתה הם נוצרים, על כל הכרוך בכך. חלקם הגדול שמר בסתר על מנהגי היהדות, והשלטונות העלימו עין. שנת 1506 הייתה שנת בצורת חמורה ביותר. ובנוסף פרצה מגיפה דבר, שהפילה חללים רבים. המלך ומשפחתו יצאו את העיר למקום בטוח. תושבי ליסבון, בצר להם, התאספו בכיכר ליד המנזר הדומיניקאני להתפלל לחסדי האל והמשיח, שיביאו להם מים ויפסיקו את המגיפה הנוראה. אחד "הנוצרים החדשים", אותם יהודים שהומרו לנצרות בכפייה ובהונאה, אמר לחבר שלו: כיצד פסל עץ של הצלוב יכול לעשות ניסים? אנשים בקהל ששמעו את דבריו וראו בהם חילול הקודש התנפלו עליו, הרגו אותו במכות ושרפו את גופתו מול המנזר. כמרים מהמנזר זעקו: כופרים! הרגו את הכופרים המתועבים והמשוקצים! בגללם באו עלינו כל האסונות שפקדו אותנו! ההמון המוסת פשט על היהודים בכל מקום בעיר, הרג, שחט ושרף כל מי שנתפש, במשך שלושה ימים. מניין ההרוגים לא ידוע במדויק, ומוערך בין 2,000 ל- 4,000 נפשות.
כאשר המלך מנואל חזר לעיר מינה חוקרים לאירוע, ועצר שני כמרים שהיו מראשי המסיתים. השניים נשפטו והוצאו להורג, יחד עם עוד כ-40 פורעים. המלך פרסם הקלות ל"נוצרים החדשים", ובעיקר רשות לעזוב את פורטוגל לכל מי שירצה. כל ימי מלכותו לא נגעו יותר לרעה באנוסים ולא ברכושם.
בגובה של כ 100 מ' עומדים שרידיו של מבצר ז'ורז' הקדוש, המקום החל להבנות כמבצר רומי שחלש על הנהר ועל רובע אלפאמה, אח"כ הפך למצודה מורית ומלכי פורטוגל הקימו פה את מבצרם,וסקו דה גמה התקבל פה ברוב הדר.

מבט מן הנהר טאחו על רובע אלפמה העתיק,ליסבון היא אחת הערים העתיקות ביותר בעולם, והעיר העתיקה ביותר במערב אירופה, דברי ימי העיר נעוצים באגדות אם רומא נבניתה ע"י רומוס ורמולוס הרי ליסבון ניבניתה ע"י הפיניקים לפני כ 1200 שנים וכינוה בשם הנמל הרוגע, אח"כ נכבשה ע"י היוונים הקרתגים, ובשנת 205 לפנה"ס נכבשה ע"י הרומאים שקראו לה איליסיפו, במאה ה7 ישבו בה הערבים וקראו לה ליסבונה ובמאה ה 12 נכבשה ע"י הפורטוגזים בראשותו של המלך אפונסו ואח"כ נהפכה לבירת פורטוגל.
רובע קומרסיו צמוד לנהר טאחו,המרכז נבנה לאחר רעידת האדמה הנוראה שפקדה את ליסבון בליל כל הקדושים ב 1 נוב 1755 והרסה את רוב מניינה ובניינה של ליסבון.
בליסבון היו שלוש מהפכות במאה ה 20 ,הראשונה ב 5 באוקטובר 1910 עם הרצחו של המלך האחרון שהביאה לסיום המלוכה פורטוגזית והוקמה הרפובליקה הפורטוגזית הראשונה. במהפכה ב 6 יוני 1926 המהפכה האחרונה, מהפכת הציפורנים, התקיימה בתאריך 25 באפריל 1974 הסתיימה הרודנות של סלאזר ושוב כוננה הרפובליקה השלישית.
קשת הניצחון שמחבר את קומרסיו עם רוסריו.
שדרות אאוגוסטה המחברות בין כיכר קומרסיו לכיכר רוסיו.
רחוב אאוגוסטה בלילה ברובע העתיק.
רובע אלפמה מתקשט בתאריך 12 ליוני.
שכונת היהודים שהיתה עד הגרוש ברובע אלפמה.
בין סימטאות אלפאמה ככה עשינו כביסה?
רובע אלפמה מתקשט בתאריך 12 ליוני.
מתלבשים יפה והולכים לראות הופעה של מוסיקת פאדו.לפני כן ארוחת ערב דשנה.
מוזאון הפאדו ברובע אלפמה,את מוזיקת הפאדו אפשר לשמוע בערבים ברחובות אלפאמה במועדונים הוותיקים והעתיקים.הזמרת הנודעת ביותר היא עמליה רודריגז.
ביכנ"ס בליסבון, סליחה כיום כנסיה נמצא קרוב לשכונת אלפאמה כשנכנסתי פנימה ראיתי את מעקה עזרת נשים של פעם.
ארמון ריביירה ribeira על שפת נהר הטחו שנהרס בשנת 1755 ברעידת האדמה הקטלנית.
ריביירה- כניסת הארמון משמשת את השוק המקומי.
מגדל בלם Torre de Belem הוא מונומנט היסטורי מרשים נוסף. המגדל המבוצר מראשית המאה ה-16, נבנה על גדות הנהר לצרכי הגנה וכשער הכניסה הרשמי לעיר. גם הוא מאופיין בסגנון המנואליאני המפואר וגם הוא הוכרז כאתר מורשת ע"י אונסקו.
בקומה הראשונה חלונות ירי לשמירה על העיר.
תצפית מהקומה השניה ממגדל בלם.
אנדרטת המגלים, בראשה אנריקה הנווט,האנדרטה היא מונומנט אבן ענק ומרשים ביותר, שגובהו למעלה מחמישים מטר. הוא נבנה ב-1960 לציון 500 שנה למותו של אנריקה הנווט, שהוביל את היציאה למסעות הימיים הגדולים של פורטוגל. ההסטוריה של פוטוגל מספרת לנו על היום החשוב 1 דצמ 1383 יום זה פתח לעולם את השער לאפריקה, הודו ואמריקה, בעקבות זה המלך ג'ואאו הראשון זכה לתהילה כי הוא הוליד 5 בנים אחד מהם היה אנריקה הנווט שמעולם לא שייט אבל פתח למערב את העולם.התגליות הביאו שינוי חברתי בפורטוגל שכבה חדשה עלתה אינטלקטואלים, ספנים,אצילים זעירים וסוחרים שמצאו ענין בתגליות העולמיות.
האנדרטה נבניתה לזכר החיילים, הקצינים והמש"קים, אנשי חיל הים, שנהרגו במלחמות הרבות שהיו לפורטוגל במרוצת השנים. מהיותה אימפריה , במלחמת פורטוגל אנגולה, במשך קרוב ל-500 שנה הייתה בשליטת פורטוגל, עד שקיבלה את עצמאותה ב-1975.
מנזר ג'רונימו - הטומבה של וסקו דה גמא,
הוא ב 1469 והיה למגלה ארצות פורטוגזי, הראשון שהגיע ישירות בדרך הים מיבשת אירופה להודו. דה גאמה נשלח על ידי מלך פורטוגל מנואל הראשון בשנת 1497, במטרה לבסס נתיב סחר ימי בין פורטוגל למזרח הרחוק.
הצי במסע הראשון הפליג מנמל ליסבון ב-8 ביולי 1497, וכלל ארבע ספינות. במשלחת השתתף גם בארתולומיאו דיאס, אשר תשע שנים קודם לכן גילה את כף התקווה הטובה תוך נסיונו הקודם להגיע לחופי הודו בשליחות מלך פורטוגל. דה גאמה הגיע לעיר הנמל ההודית קליקוט ב-20 במאי 1498, חתם על חוזה מסחר עם השליט המקומי וייסד נציגות פורטוגזית במקום.

מנזר ג'רונימו- הסופר הלאומי לואיש דה כמואש בן המאה ה-15 מעריץהתגליות ופריצת הדרך שעשתה פורטוגל ואמר, אנחנו על המפה.
המוזאון הלאומי לכירכרות הוקם ע"י המלכה Amelia ב1905, הוא ביתם של האוספים המפוארים והיקרים ביותר של מאמני המלוכה לסוסים ועגלות, המקום שימש בי"ס לרוכבי בית המלוכה. המלכה אספה מכל רחבי פורטוגל את האוסף האדיר והנדיר.
מגוון כלי תחבורה בעיר, אוטובוס קומותיים לתייר, קרונית "מחשמלת" המטפסת למרומי העיר העתיקה אל מצודת ג'ורג' הקדוש לגובה של כ 100 מ',
תחנת הרכבת עם הכניסה המפוארת בכיכר רוסיו.
חשמליות יותר חדישות סביב העיר,
כולם רוצים להתפרנס.
קניון וסקו דה גמה.


^ חזרה למעלה

בניית אתרים  Compuall פתרונות מחשוב מתקדמים